SAMSUNGATE – článek v MF DNES o testování televizorů Samsung

Článek v MF Dnes informuje o výsledku testování televizorů Samsung, které si SEI objednala. SEI v rámci svých kompetencí, kdy zodpovídá za kontrolu energetických štítků a ekodesignu, zadala testování televizorů Samsung z důvodu ověření správnosti údajů uváděných na energetickém štítku. Dle testů, kterých bylo celkem 3, se nakonec ukázalo, že naměřená spotřeba televizorů odpovídá údajům na štítku. Celý článek si můžete přečíst níže.

Televizory Samsung čelí podezření, že při testech uměle snižují spotřebu elektrické energie.

V akreditované laboratoři Elektrotechnického zkušebního ústavu (EZÚ) v pražské Troji se loni v září sešli zástupci ústavu s pracovníky Státní energetické inspekce (SEI) a tuzemské pobočky společnosti Samsung Electronics Czech and Slovak. Chtěli si vzájemně vyjasnit výsledky měření spotřeby tří typů televizorů Samsung. Ty se totiž při dvou předchozích testech chovaly nestandardně.

Televizory vykazovaly vyšší spotřebu, než deklarovaly prostřednictvím energetických štítků v prodejnách zákazníkům. Samsung však zpochybňoval metodiku, s jejíž pomocí ústav televize testoval.

Nejde o jednoduchý proces. Jak spotřebu televizorů měřit definuje jednak evropské nařízení o uvádění spotřeby energie na energetických štítcích a jednak norma Mezinárodní elektrotechnické komise (IEC). Spotřeba se tak musí měřit například v továrním nastavení, při teplotě kolem 23 stupňů Celsia či hodinu poté, co byla televize spuštěna. Na rozdíl od evropského nařízení však norma IEC obsahuje i speciální DVD se vzorovým vysíláním, při jehož přehrávání se mají televize testovat. Toto standardizované video přitom hraje v případu klíčovou roli.

Ústav testoval ČT 24

Zkušební ústav se při prvním testu řídil výhradně evropským nařízením a vzorové DVD nepoužil. „Měřili jsme spotřebu podle speciálního evropského nařízení, které říká, že se má využívat náhodný signál běžného vysílání.

Použili jsme proto ČT 24 a pro výrobce to dopadlo ne úplně dobře,“ popisuje postup šéf EZÚ Dalibor Tatýrek. Ústav dospěl k závěru, že naměřené hodnoty neodpovídají údajům uváděným výrobcem na energetickém štítku.

Samsung však výsledky rozporoval s tím, že je potřeba řídit se i ustanoveními normy. EZÚ proto test zopakoval, nyní už s příslušným DVD. Kontroloři si však s televizory při měření trochu „pohráli“. Přístroje testovali mimo jiné při rozdílném rozlišení či při různých hodnotách jasu. Opět se ukázalo, že se televizory chovají neobvykle.

Výrazně vyšší příkon vykazovaly nejen při jiném než továrním nastavení, ale i při stejném nastavení, jako je tovární, pokud se zadalo manuálně. Například při snížení jasu o jeden bod oproti továrnímu nastavení příkon televizoru vzrostl ze 71, respektive 78 wattů, na 90 a 85 wattů. Na těchto hodnotách se držel rovněž v případě, že se jas opět manuálně zvýšil na hodnoty továrního nastavení.

Snížení jasu by přitom mělo spotřebu spíše snížit. Podle Tatýrka televizory vykazovaly vyšší spotřebu i v případě, pokud se testovací DVD nespustilo od samého počátku.

Ústav z toho vyvodil, že výrobky Samsung jsou vybaveny detekčním softwarem, který dokáže rozpoznat probíhající měření a tomu přizpůsobit spotřebu. „V běžném provozu televizory vykazují větší příkon, než je udáváno na jejich energetických štítcích, a bez tohoto softwaru by nedosahovaly deklarovaných hodnot příkonu ani při jeho zkoušení,“ napsal Tatýrek v dopise Státní energetické inspekci.

Neporušujeme předpisy

Samsung zpochybnil také výsledky druhého měření a vyžádal si opětovné opakování testu. Při posledním měření, kdy se EZÚ striktně držel podmínek stanovených jak v evropském nařízení, tak v mezinárodní normě, televizory prošly.

Mluvčí tuzemského zastoupení Samsung David Sahula zdůrazňuje, že výrobky neporušují žádný předpis, a v tom mu dává Státní energetická inspekce za pravdu. Ředitel inspekce Pavel Gebauer ale zdůrazňuje, že za běžného použití nemohou přístroje deklarovaných výsledků dosáhnout.

„Děláme vše pro to, abychom splňovali – a je-li to možné, dokonce překračovali – místně platné i evropské normy v oblasti energické náročnosti. Naše výrobky jsou rutinně testovány v souladu s harmonizovanými evropskými normami, aby bylo jasné, že uváděné údaje o energetické spotřebě jsou přesné a zcela v souladu s příslušnými normami,“ uvedl Sahula.

Britské podezření

Není to poprvé, co se jihokorejský Samsung dostal do podezření, že využívá detekční software. V době, kdy vrcholila aféra Dieselgate, se náznaky o manipulaci objevily ve Velké Británii. Deník Guardian informoval o výsledcích testů skupiny ComplianTV, která se zaměřuje na kontrolu správnosti údajů energetických štítků.

Podle nich měly televizory Samsung díky speciální funkci Motion Lighting rozpoznat video z normy Mezinárodní elektrotechnické komise a snížit během testu spotřebu. Dospěly tedy v zásadě k podobným závěrům jako nyní laboratoř českého zkušebního ústavu a energetická inspekce.

Samsung tehdy stejně jako nyní jakoukoliv přítomnost detekčního softwaru ve svých výrobcích důrazně popřel. Podle Sahuly je Motion Lighting funkcí, která snižuje spotřebu nejen během testu, ale kdykoliv je aktivována. „Jedná se o funkci dodávanou standardně s našimi televizory, která je aktivována po vybalení televizoru a zůstává aktivní, kdykoli zákazník na svém přístroji zvolí standardní režim,“ vysvětlil Sahula.

Funkce měla rovněž způsobovat náhlý pokles příkonu po spuštění testovacího DVD, jak argumentovali zástupci Samsungu na zářijové schůzce v laboratoři EZÚ.

Zástupci SEI i EZÚ se tehdy přesvědčili o tom, že příkon po deaktivaci Motion Lighting opravdu náhle vzroste. Jenže když testovací video dojelo do konce a spustilo se opět od první minuty, spotřeba náhle strmě poklesla. Motion Lighting přitom pořád zůstala vypnutá.